3 Maja - Święta KonstytucjiPrzed nami czas świąt majowych: 1, 2 i 3 maja. Czy wszyscy wiemy, dlaczego je świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

1 maja – Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

2 maja – od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej. 1 sierpnia 1919 roku Sejm uchwalił ustawę
o godle i barwach : „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.” Stosunek długości do szerokości chorągwi dla flagi państwowej wynosił 5:8. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

3 Maja – Święto Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990. Uchwalenie Konstytucji
3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.

W coroczny kalendarz uroczystości organizowanych w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie związane
z obradami Sejmu Wielkiego, uczniowie klasy 0, I i III a przygotowali montaż słowno-muzyczny. Recytacja okolicznościowych wierszy, nawiązujących do wydarzeń sprzed 231 lat, oraz o miłości do Ojczyzny, przeplatana piosenkami patriotycznymi, wyraziła dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Niewątpliwie dla wszystkich zgromadzonych była to lekcja historii i patriotyzmu, która skłoniła do refleksji i zadumy zarówno nad przeszłością, jak i przyszłością narodu polskiego.